INFORMACE PRO MÉDIA

Hana Tietze
Mediální zástupce
 

Mobil: 
602 349 483

e-mail: press@rezidencerosa.cz


Logo Rezidence RoSa ke stažení zde.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tiskový zpráva 28.3.2018

RoSa oslaví výročí v rytmu klasiky – přijít může každý

Rezidence RoSa pro seniory oslaví třetí výročí v rytmu českých skladatelů. Ve čtvrtek 5. dubna od 18 hodin oslaví narozeniny RoSy její obyvatelé, přátelé i hosté koncertem a aukcí uměleckých děl.

Přijít může každý, dveře Centra RoSa jsou otevřené každý den všem generacím. „Věřím, že RoSa se po třech letech svého působení zapsala srdcí těch, kteří v ní bydlí, ale i těch, kteří jí navštěvují. Hosté z celé Prahy, kteří navštěvují naše různé kurzy, dílny a představení k nám chodí s nadšením a my doufáme, že se nám brzy podaří rozšířit naše působení v dalším projektu stejného konceptu tak, aby i další senioři našli svůj nový domov a mohli stárnout důstojně,“ říká Anna Ježková za Centrum a Rezidenci RoSa. RoSa oslaví ´trojku´se Smetanou Skladby Bedřicha Smetany, Vítězslava Nováka, Bohuslava Martinů a dalších zahraje nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková. „Často se seniory setkávám, jsou možná fyzicky slabší ale duchovně moudřejší. Je škoda, že se vytrácí úcta mladých ke starším lidem, když navzájem by získaly obě strany,“ říká Ráchel Skleničková. Vystoupí také komorní sbor Sluníčko z Domova Palata. Patronkou večera bude zpěvačka a moderátorka Martina Kociánová. „Starší a staří lidé pro mě osobně představují nositele informací a zkušeností, které jsou pro nás životně důležité, ale momentálně o ně nikdo nestojí. Dříve byl děda ten, kdo učil vnuka, byl tím nejváženějším v rodině, ale dnes děda neumí spustit skype a tak se zdá, že nemá vnuka co naučit. Ale on má! Ne nadarmo jsou ve všech přírodních národech staří lidé ti nejváženější,“ říká Martina Kociánová. Dražit se budou mimo jiné socha a obraz akademické sochařky Blanky Proksové. Peníze využije Centrum RoSa na pořádání akcí pro všechny generace. Druhou polovinu pak získá Domov Palata, kde žijí senioři se zrakovým postižením.
------------------------------------------------------------------------
Tisková zpráva 14.7.2015

Seniorky z Rosy se prošly po přehlídkovém mole!

Patronkou originální módní přehlídky byla herečka Gabriela Vránová

Osmimetrový červený koberec ozdobil na jeden den sál v Centru RoSa v Praze 8 - Kobylisích. Krátce po 14. hodině za zvuků reprodukovaných Melody makers Ondřeje Havelky pak dámy v nejlepších letech vyrazily na ´molo´ v oblečení Marks & Spencer. Celkem se tu sešlo patnáct modelek a modelů ve věku od 3 do 94 let.

 

„Móda třicátých let vyniká svou elegancí, něhou a ženskostí. Právě proto jsme se rozhodli inspirovat a v tomto duchu pojmout i styling módní přehlídky seniorů, kdy nám jde zejména o to přirozeně podtrhnout osobnost každé z dam a ukázat tak veřejnosti, jak krásně a vznešeně může vypadat móda v pojetí našich babiček,“ říká Aneta Kaderková, stylistka přehlídky a autorka blogu Check Czech Fashion.

 

Na modelkách byly nejčastěji k vidění šaty decentních pastelových barev nebo kalhoty s halenkou. To vše doplněné o perly, zdobnější náhrdelníky a náušnice. Nechyběly ani stylové klobouky, šátky, kabelky a další doplňky.

 

Patronkou módní přehlídky seniorů v RoSe se stala herečka Gabriela Vránová, která přiznala, že už dvacet let chodí v kombinacích černé a bílé, kterou ráda oživuje barevnými doplňky. Jako ve stylu třicátých let střídá klobouky a šátky. Do projektu se zapojila po oslovení přítelkyně. „Nemám ve zvyku odmítat věci, o kterých si myslím, že mají smysl a určitý vtip,“ řekla s úsměvem Gabriela Vránová a jedním dechem dodala: „Vycházím i ze svých pocitů, kdy jsem si stáří dlouho neuvědomovala, dámy na mole stoprocentně obdivuji a chápu, že cokoli co člověka vytrhne z toho, jak běží léta, je fajn,“ uzavřela Gabriela Vránová.  

 

Jednou z modelek úterního odpoledne se stala také paní Ludmila Stehlíková, která přiznala, že jí vždy přitahovalo projít se po molu, “Vždycky mě lákalo nechat se obdivovat od diváků, bohužel jsem k tomu nedostala příležitost. Poprvé až teď ve svých čtyřiasedmdesáti letech. Moc se mně to těší. Líbí se mi, jak je to tady v Rose otevřené, že se může zúčastnit každý.“

 

Komunitní centrum RoSa pořádá ve stejnojmenné seniorské rezidenci řadu workshopů a aktivit, které propojují všechny generace. Veřejnost může navštívit knihovnu, přednáškový sál, účastnit se vzdělávacích programů, poradenství pro seniory i tvůrčích dílen pro celé rodiny. „Módní přehlídka je jeden z projektů RoSy, který ukazuje, jak je možné trávit volný čas. Na přípravě se totiž podíleli nejen obyvatelé, účastníci dílen a zaměstnanci RoSy, ale také jejich rodiny a přátelé,“ říká Anna Ježková za Komunitní centrum RoSa.

 

Záštitu nad akcí převzal starosta Prahy 8 Roman Petrus.

 

Rezidence RoSa je první projekt tohoto typu v České republice, který postavila podle francouzského vzoru společnost Atkins a Langford Development s.r.o. Kromě bydlení pro seniory, kde vzniklo 108 bytů 1+kk či 2+kk je důraz je kladený na bezpečí a pohodlí nájemníků. Přímo v objektu funguje lékař a psychiatr, kdokoli z domácích i příchozích tam najde rehabilitační personál či obchod se smíšeným zbožím, kavárnu a knihovnu. Součástí je také Komunitní centrum Rosa.

 

Více informací najdete na www.rezidencerosa.cz. 

 
Tisková zpráva 14.7. 2015 ke stažení zde
 
 

----------------------------- STARŠÍ TISKOVÉ ZPRÁVY-------------------------- 

 
 
Tisková zpráva 22.4.2015

Marmeláda a Whiskey – první rodinný den, který spojí generace v Praze už tuto sobotu!

Dům seniorů Rezidence RoSa a komunitní Centrum RoSa v pražských Kobylisích pomůžou opět propojit všechny generace. Centrum RoSa připravilo pro všechny zájemce na sobotu 25. dubna rodinný den, kdy se budou společně bavit děti, dospělí i dříve narození. Den plný společných her a zábavy začne ve 14 hodin. Vstup je zdarma.

Unikátní projekt mezigeneračního bydlení s pomocí – Rezidence Rosa, chce ukázat, jak může být program zábavný pro celou rodinu, ať už jde o babičku, syna nebo vnuka. „Připravili jsme rodinný turnaj v pétanque, dětské soutěže, kuželky, malé slečny si vyzkouší úpravu vlasů a tatínkové třeba střelbu z luku. Maminky využijí jistě masérský koutek. Všichni společně se mohou zúčastnit divadla. Cíl našich projektů je stále jediný, propojit celou rodinu a ukázat všem, jak se dá žít i v této hektické době život s propojením všech generací,“ upřesňuje Anna Ježková za Centrum RoSa.

Chybět nebude malá výtvarná dílna s navlékáním korálků a šití kytiček, kroket a balónky. „Navíc, pokud zaboduje celá rodina, vyhraje chutné ceny,“ usmívá se Anna Ježková.

Rezidence RoSa otevřela svoje brány novým obyvatelům na začátku letošního roku. Nedaleko metra Kobylisy vznikl unikátní dům, který nabízí bezpečné bydlení pro seniory, ale také handicapované či mladší lidi, kteří potřebují náročnější bydlení či častější zdravotní péči. Dům poskytuje 108 nájemních jednotek 1kk a 2kk. Důraz je kladený na bezpečí a pohodlí nájemníků. Přímo v objektu funguje lékař a psychiatr, kdokoli z domácích i příchozích tam najde rehabilitační personál či obchod se smíšeným zbožím, kavárnu a knihovnu. Centrum RoSa nabízí cvičení maminkám s dětmi i různé další aktivity a kroužky. V přípravě je také dětské hřiště. První projekt tohoto typu v České republice podle francouzského vzoru postavila společnost Atkins a Langford Development s.r.o.

 

Více informací najdete na www.rezidencerosa.cz

 
Tisková zpráva 22.4.2015 ke stažení zde
 

 

 

----------------------------- STARŠÍ TISKOVÉ ZPRÁVY-------------------------- 

 

 

Tisková zpráva 5.3.2015

Praha má své centrum pro seniory!

Rezidence a komunitní centrum RoSa v Praze 8 dnes zahájily svůj provoz

 

Dům seniorů a komunitní centrum s názvem Rezidence a Centrum RoSa otevřely svoje brány novým obyvatelům i veřejnosti. Dva roky trvající přestavba chátrající ubytovny přinesla své ovoce – nedaleko metra Kobylisy vznikl unikátní dům, který nabízí bezpečné bydlení pro seniory i současné propojení pro všechny generace. První projekt tohoto typu v České republice podle francouzského vzoru postavila společnost Atkins a Langford Development s.r.o.

„Já jsem městský člověk, patriotka, nechci někam do přírody. Tady ji mám také – v parku,“ říká paní Ludmila Sobotková, vitální 76letá bývalá lékařka o svém novém bydlení v RoSe a jedním dechem dodává: „Proč se mám stresovat v paneláku? Všechny choroby jsou ze stresu. Potřebuju vědět, že je tu lékař, i když ho teď nepotřebuji,“ upřesňuje Ludmila Sobotková.

„Pár let jsem už přemýšlel, jak bych se mohl osamostatnit od rodičů, s nimiž jsem od malička bydlel s výjimkou pobytu v internátě Jedličkova ústavu v době mých studií. V mých 25 letech jsem považoval osamocení za nezbytné. Protože se ale vzhledem ke svému postižení neobejdu bez asistence, potřeboval jsem si najít bydlení, kde by byla v potřebné míře k dispozici. Navíc Rosa už nyní nabízí některé zajímavé společenské a kulturní akce, zatím jsem navštívil jeden koncert a dnes jsem v hale v prvním patře objevil pianino! Poprvé jsem ťukal do kláves...“ svěřuje se s nadšením Štěpán Buralt, jeden z prvních obyvatel RoSy.

 „Pravidelně chodím na aktiv klub pod vedením paní Mgr. Dvorské, nejenom že s námi trénuje paměť, ale vždy je to zajímavé tematicky – například jsme se zabývali výročím Poláčka. Teď jsem ještě začala s internetem a tak nevím kam dřív skočit, i když jak vidíte, už toho moc nenaskáču,“ usmívá se paní Emilie Hlavová.

Svěřují se noví obyvatelé Rezidence RoSa se svými prvními dojmy po tříměsíčním bydlení na adrese Střelničná 1680, Praha 8.

Domov v soukromí a pohodlí i komunitní centrum plné zábavy a vzdělání – to je RoSa

V domě pro seniory v Praze 8 vzniklo 108 bytů a 60 procent z nich už má svého nájemníka, nebo jsou rezervované. V domě, který dnes již nepřipomíná bývalou ubytovnu ve špatném stavu má každý obyvatel svoji vlastní nájemní jednotku 1+kk či 2+kk. Důraz je kladený na bezpečí a pohodlí nájemníků. Přímo v objektu funguje lékař a psychiatr, kdokoli z domácích i příchozích tam najde rehabilitační personál či obchod se smíšeným zbožím, kavárnu a knihovnu.

„Od začátku nám šlo o to nestavět další dům, který uzavře seniory od okolního světa. RoSa doslova volá - přijďte k nám, těšíme se na návštěvy, využijte některé služby, zajděte si k lékaři, vyzkoušejte třeba kurz cvičení paměti, muzikoterapii, naučte se anglicky nebo se zastavte v aktiv klubu nebo na výstavu! A je to jedno, jestli je vám dvacet nebo sto. V Rose je možné všechno..,“ říká za tvůrce projektu Anna Ježková, ze společnosti Rezidence RoSa s.r.o

Komunitní centrum RoSa je otevřené každý den zájemcům o různé aktivity. Veřejnosti může navštívit knihovnu i přednáškový sál. Na všechny čekají vzdělávací programy, poradenství pro seniory i tvůrčí dílny. V úterý si například pod vedením Marty Dvorské může každý zdokonalit kreativní myšlení a tvůrčí psaní. Ve středu si sportovní nadšenci zacvičí se všemi generacemi, nebo se domluví na společnou zdravotní procházku. Čtvrtky věnuje Klub RoSa dílnám zaměřeným na různé povídání, výuku na počítači či vytváření drobných dárků. Výjimkou nebudou ani zajímavé koncerty. 26. března od 16 hodin vystoupí v RoSe klavíristka Jitka Čechová, která je členkou Smetanova tria. Aktuální program vždy najdou zájemci na recepci RoSy nebo webových stránkách www.centrumrosa.cz.

Bydlení lidí nad 65 let – nejpalčivější problém seniorů v Praze

Statistika uvádí, že dnes žije v Praze více než 200 tisíc obyvatel na 65 let a mnohdy bydlí v objektech s vyššími nájmy, které navíc nejsou přizpůsobené jejich zdravotnímu stavu. V Praze dnes žije 270 tisíc seniorů, kteří pobírají starobní důchod, stejně tak ve Středočeském kraji. Dohromady tedy více než půl milionu obyvatel. Prodlužující věk a statistiky ukazují, že v roce 2020 bude v Praze bydlet více než 22 procent lidí starších 65 let a v roce 2040 bude dokonce přes 30 procent populace v seniorském věku.  Nabídka malometrážních bytů, kde by mohli senioři pohodlně bydlet je v Praze i celé republice malá. „Je to pro seniory nejpalčivější problém současnosti a v souvislosti s vyšším počtem starších lidí bude narůstat. Jen v hlavním městě chybí takových bytů 12 tisíc. RoSa je jednou z cest rozšíření nabídky, jak toto řešit a my ji od začátku podporujeme,“ říká Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů.

Více informací najdete na www.rezidencerosa.cz.

 

Partneři projektu

Český červený kříž www.cervenykriz.eu

Život 90 www.zivot90.cz

Nadace Taťány Kuchařové www.krasapomoci.cz

Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových www.vize97.cz

Bezpečný život o.p.s. www.bezpecnyzivot.eu

 


Tisková zpráva 5.3.2015 ke stažení zde

 

 
 

----------------------------- STARŠÍ TISKOVÉ ZPRÁVY--------------------------

 

Tisková zpráva 11.12.2014

RoSa otevírá své brány a zve na vánoční punč!

Dům seniorů RoSa v pražských Kobylisích přivítal své nové nájemníky. Ti už od začátku prosince začínají využívat kromě svého bydlení také služby, které speciální komplex nabízí. Zapojila se už i obecně prospěšná společnost - Centrum RoSa. V rámci charity prodávali její zástupci své výrobky na dobročinném mikulášském bazárku nadace Vize 97 a tím pomohli potřebným.

„Bydlím už několik let sama, a přestože zvládám péči o sebe i domácnost, je mi jasné, že to tak nebude na pořád. Chtěla jsem dům, kde bych měla potřebnou péči blízko a získala jsem navíc domov se spoustou přátel. Nastěhovala jsem se hned 3. prosince a od té doby tu s dalšími nájemníky pořád něco vymýšlíme, neměla jsem ani čas ještě vše vybalit,“ usmívá se Jana Vondráková, jedna z prvních obyvatel domu.

V Rezidenci RoSa má každý senior svoji vlastní nájemní jednotku 1+kk či 2+kk. Multifunkční místo není ale jen obyčejným domem. Přímo v objektu začal fungovat také lékař a psychiatr, najdete tam rehabilitační personál či obchod se smíšeným zbožím a kavárnu. „RoSa je už teď v prosinci tím, čím jsme od začátku chtěli, aby byla – otevřeným centrem pro jeho obyvatele, jejich přátele, rodiny i lidi z okolí. Není tam nuda a stále je tam co dělat,“ říká za tvůrce projektu Anna Ježková, ze společnosti Atkins a Langford Development s.r.o.

V těchto dnech začalo fungovat také Centrum RoSa. Již během prosince mohou využít obyvatelé RoSy i další návštěvníci řadu programů a aktivit v přednáškovém sále domu či knihovně. Na všechny čekají vzdělávací programy, poradenství pro seniory i tvůrčí dílny. „V rámci bazárku nadace Vize 97 na Mikuláše v prostorách Pražské křižovatky - kostela sv. Anny představilo Centrum Rosa své první výrobky, jejichž koupí přispěl každý na dobrou věc a ještě pořídil dárky s předstihem,“ upřesňuje Anna Ježková.

Navštivte nové obyvatele RoSy a dejte si s nimi vánoční punč!

Oficiálního slavnostního otevření se RoSa dočká na začátku roku 2015. Už ve čtvrtek 18. prosince od 14 hodin si ale může každý přijít RoSu prohlédnout, užít si předvánočního času a ochutnat punč s novými obyvateli domu. Během odpoledne si mohou zájemci vyzkoušet vytvořit zdarma nějaký dárek a vychutnat si vánoční atmosféru. Nebude chybět recitační kroužek ani vystoupení dětí, které vystřídá filmový klub. „Chceme ukázat, že platí, co jsme slíbili – vytvořili jsme dům, kde se potkají všechny generace, užijí si společně strávený čas a budou si mít co říct,“ uzavírá Anna Ježková. V dalších měsících získají v Rezidenci RoSa domov další desítky seniorů.

Více informací najdete na www.rezidencerosa.cz.

 
Tisková zpráva 11.12.2015 ke stažení zde

 


 

----------------------------- STARŠÍ TISKOVÉ ZPRÁVY--------------------------

 


 

Tisková zpráva 14.8.2014

Oskarový režisér Jiří Menzel dnes podpořil dům pro seniory Rezidence RoSa

14.8.2014


Jiří Menzel dnes podpořil ojedinělý projekt seniorského bydlení v Praze – Rezidenci RoSa. Za doprovodu seniorů si prohlédl dokončovaný projekt včetně vzorového bytu. Komplex s nájemním bydlením pro seniory v Praze 8 - Kobylisích, jehož výstavba začala před dvěma lety, se dočká letos v září svého dokončení. Nový domov v něm najde asi 130 seniorů.

„Podobné domy u nás stále schází. Lidé po šedesátce jsou aktivní, chtějí mít pestrý život, setkávat se s rodinou a přáteli, chodit do kina a do divadla – nechtějí žít na kraji měst, odkud se špatně dostanou ke společenskému dění. Když ale zároveň cítí, že potřebují mít v blízkosti lékaře nebo se zhoršil jejich zdravotní stav, ale stále jsou samostatní, proč by měli vyhledávat domovy důchodců či podobná zařízení? V tomto případě mi Rezidence RoSa připadá jako dobré řešení,“ říká režisér Jiří Menzel.

------------------------

První spolupráce mezi Jiřím Menzelem a tvůrcem projektu společností Atkins a Langford Development s.r.o. vznikla již v roce 2006. Firma tehdy podpořila první výstavu velkoplošných fotografií Yanna Arthuse Bertranda v Čechách, kterou organizovala Olga Menzelová Kelymanová, manželka oscarového režiséra. 

------------------------

V čem je RoSa jiná?

Inspiraci pro Rezidenci RoSa našli tvůrci ve Francii a Německu, kde podobné komplexy úspěšně fungují.  Dům, ve kterém bude mít každý senior svoji vlastní nájemní jednotku, nabídne prostory 1+kk či 2+kk. Přímo v objektu bude fungovat také lékař, gerontolog, psycholog, rehabilitační personál či restaurace. Chybět nebudou masáže, pedikůra, manikůra ani kadeřník. Součástí komplexu je také přednáškový sál, kavárna, knihovna, dětské hřiště i malý obchod. Rezidence RoSa bude zároveň otevřeným místem se sociálním a společenským centrem, kulturním programem i zájmovými aktivitami.

------------------------

„Nebudujeme místo pouze pro seniory, ale také pro lidi z okolí a další návštěvníky. Naši rodiče a prarodiče nechtějí žít separovaní sami, ale chtějí se zapojit zároveň s pocitem bezpečí a to jim RoSa nabízí. Navíc k tomu nepotřebují ani žádné miliony,“ zdůrazňuje za tvůrce projektu Anna Ježková, ze společnosti Atkins a Langford Development s.r.o.

------------------------

„Nejstarší generace stále naráží na to, že je nepotřebná. Současný trend mládí vytlačuje již lidi po padesátce. Dnešní senioři jsou přitom jiní – poslouchali přece Beatles! Největší přidanou hodnotou k bydlení, které je pro ně zárukou péče a bezpečí je tak mezigenerační kontakt a to jiný typ bydlení pro seniory nemůže nabídnout,“ uzavírá budoucí ředitelka Rezidence RoSa Jana Sedláková.

------------------------

 

Nájemníci se budou do komplexu Rezidence RoSa stěhovat v říjnu 2014.

Více informací najdete na www.rezidencerosa.cz.

Zelená linka 800 800 750

-----------------------------------

Partneři projektu

 

Český červený kříž www.cervenykriz.eu

Bezpečný život o.p.s. www.bezpecnyzivot.eu

 

 

----------------------------- STARŠÍ TISKOVÉ ZPRÁVY-------------------------- 

 
Tisková zpráva 29.4.2014 

Několik stovek seniorů se přišlo podívat, jak se bude bydlet v rezidenci v Praze 8

29.4.2014

 
Nájemní bydlení podle západoevropského modelu přilákalo ve čtvrtek 24.dubna do pražských Kobylis stovky zájemců, kde svůj vzorový byt otevřela seniorská Rezidence RoSa.


Ukázalo se, že český senior chce to stejné co například francouzský - pohodlné bydlení, nonstop asistenční službu a zájmové kurzy v místě bydliště.  
je ochoten si za to připlatit. „Nájemné přes 15 tisíc sice není málo, ale důchod mám něco přes 10 tisíc a vlastním byt v Praze. Ten plánuji dát k pronájmu, takže zdejší bydlení 
je pro mne reálné. To pohodlí, že nebudu muset každý den dvě patra do schodů, mi za to stojí,“ říká s úsměvem jedna z možných klientek Rezidence RoSa. 
Její kamarádka doplňuje: „Taky chodíme rády do divadla nebo do lesa a tady je všechno kousek. Navíc se nemusíme trápit, že budeme jednou mladým na obtíž.“  
 
Individuální potřeby a požadavky klientů – to je alfou i omegou pro Annu Ježkovou, iniciátorku zdejšího bydlení pro seniory. Kromě komfortního a bezpečného bydlení se spoustou služeb, myslí na volný čas klientů i na jejich každodenní potřeby. „Například polední menu v místní restauraci bude pro klienty rezidence za zvýhodněnou cenu. Pokud bude někdo potřebovat, může si jídlo nechat donést do bytu. Ve společných prostorách bude centrum služeb otevřené i pro veřejnost – od zmíněné restaurace, přes ordinaci lékaře nebo víceúčelový sál až třeba  po kadeřnictví či obchod se smíšeným zbožím. Stálou asistenční službu pro nás bude zajišťovat Český červený kříž,“ dodává Anna Ježková.  
 
www.rezidencerosa.cz  

----------------------------- STARŠÍ TISKOVÉ ZPRÁVY--------------------------


Tisková zpráva 6.3.2014

Rezidence RoSa navazuje na osvědčený západoevropský model bydlení pro seniory

6.3.2014

Senioři dnes už nechtějí jen pasivně dožít v nevyhovujícím bytě či zařízení, ale třetí věk života strávit aktivně a v kontaktu nejen s vrstevníky. Odpovědí na jejich potřeby je nový koncept bydlení v soukromí s asistenčními službami na dosah, který v České republice nabízí Rezidence RoSa. O projekt je velký zájem, ale zatím je z čeho vybírat.


PRAHA, 6. března 2014
V pražských Kobylisích roste jeden z nejmodernějších bytových domů pro seniory v České republice. Projekt Rezidence RoSa přináší vyzkoušený a osvědčený západoevropský model bydlení pro seniory. „Základní myšlenkou projektu Rezidence RoSa je nabídnout seniorům samostatné bydlení v soukromí s asistenčními službami na dosah. I rezidenti se zdravotním omezením tak mohou zůstat soběstační a nezávislí. Celý projekt také bude fungovat jako komunitní a mezigenerační centrum,“ říká Anna Ježková, spolumajitelka společnosti Atkins a Langford Development, která projekt Rezidence RoSa připravuje.

V zahraničí jsou bytové domy se službami pro seniory naprosto běžné, u nás jde o průkopnický projekt – ukázku toho, jak budou čeští senioři bydlet v budoucnosti. „Dožít v bytě, kde člověk strávil celý život je sice optimální, ale pokud se věkem zhorší smyslové a pohybové schopnosti, standardní byt přestane vyhovovat hlavně z hlediska bezpečnosti a pohodlí. Senior tak dožije sice doma, ale v izolaci, v horším případě v domově nebo léčebně dlouhodobě nemocných,“ říká Zdeněk Pernes z Rady Seniorů ČR, jeden z partnerů projektu Rezidence RoSa. Starší generace byla s tímto stavem věci do jisté míry smířená, ale v současnosti existují i další možnosti a také dnešní i budoucí senioři mají o strávení zbytku svého života jinou představu.

V České republice je srovnatelných projektů jen několik, navíc často mají plnou kapacitu a zájemci jsou na čekací listině i několik let. „O bydlení v Rezidenci RoSa je velký zájem, více než třetina bytů už je obsazená. Klienti všakmají stále jedinečnou příležitost vybrat si byt přesně podle svých představ. Přestavba pokračuje podle plánu a přibližně za půl roku už se nájemníci budou moct nastěhovat,“ konstatuje Anna Ježková.


Budoucí nájemníci mají na výběr ze dvou velikostí bytových jednotek, a to buď 1+kk, nebo 2+kk. Každá jednotka disponuje vybaveným kuchyňským koutem a koupelnou adaptovanou pro seniory. Ceny měsíčního nájemného včetně služeb začínají na 15 705 korunách včetně DPH. Služby přitom zahrnují opravdu širokou škálu položek – energie, asistenční služby, satelitní televizi, internet, fit park v zahradě, elektronický dohledový náramek, ošetřovatelské služby, kulturní program, zájmové aktivity nebo třeba dovoz léků zdarma. Plný výčet je k dispozici zde.

Rezidence RoSa je pro seniory s aktivním přístupem k životu

V zahraničí je běžné, že senioři se do podobných bytových domů stěhují ještě v době, kdy jsou aktivní a plně soběstační a také je obvyklé, že se na to připraví i finančně. V České republice starší lidé obvykle začnou situaci řešit až v momentě, kdy už nejsou schopní se o sebe sami postarat. „Ve chvíli, kdy už senior není v plné kondici a samostatný, je stěhování psychicky náročné a může vést i ke zhoršení zdravotního stavu,“ potvrzuje Josef Konečný, ředitel Českého červeného kříže, partnera projektu Rezidence RoSa. 


Bydlení v Rezidenci RoSa je určeno především seniorům, kteří mají aktivní přístup k životu, chtějí se potkávat a trávit čas s ostatními, věnovat se svým koníčkům a zájmům. Klientům se zdravotním omezením RoSa poskytne potřebný servis, zůstanou tak soběstační a nezávislí a s rodinou si mohou společné chvíle aktivně užívat. „Často se u klientů setkávám s otázkou, zda se k nám mohou nastěhovat, když nemají trvalé bydliště na Praze 8, nebo nejsou ještě v důchodu. Potvrzuji, že Rezidence RoSa je otevřená všem bez ohledu na stávající bydliště nebo věk,“ upřesňuje Anna Ježková.

Rezidence má výbornou dopravní dostupnost, je to odsud deset minut do centra i do lesa

Také lokalita byla vybrána v souladu s výše uvedeným konceptem. Rezidence RoSa nabízí bydlení v zeleni s nedalekým lesoparkem, přesto s výbornou občanskou vybaveností a dopravní dostupností nejen do centra Prahy. „Naši klienti to mají deset minut do Státní opery i do lesa,“ říká s úsměvem Anna Ježková. Zastávka tramvaje je přímo před vchodem do zahrady rezidencea stanice metra linky C Kobylisy vzdálená 250 metrů. Komplex tvoří dva sedmipatrové bytové domy,  mezi kterými je umístěna dvoupatrová budova plná služeb, jako je například obchod se smíšeným zbožím, restaurace, kavárna, ordinace, dva víceúčelové sály, tělocvična, knihovna či kadeřnictví. Přístup do těchto prostor bude otevřený i široké veřejnosti. Všechny vstupy i prostory jsou bezbariérové a chráněné kamerami.


Samozřejmostí je, že projekt Rezidence RoSa splňuje všechny zákonné požadavky na bydlení pro seniory z hlediska hygienických předpisů – akustiky, denního světla, umělého osvětlení, větrání, tepelně-technických předpisů, požárních předpisů a dalších technických norem a je navržen v souladu se všemi vyhláškami a právními předpisy,“ uzavírá Anna Ježková.

 

Den otevřených dveří proběhne již v druhé polovině dubna, přijďte se k nám podívat na vzorový byt. (Střelničná 1680, Praha 8 – Kobylisy). Veškeré další informace jsou k dispozici na zelené infolince: 800 800 750 a na webových stránkách www.rezidencerosa.cz.

 

----------------------------- STARŠÍ TISKOVÉ ZPRÁVY--------------------------Tisková zpráva 3.5.2013

Krása pomoci Taťány Kuchařové se připojí k Rezidenci RoSa

3.5.2013


Ojedinělý projekt bydlení pro seniory – Rezidence RoSa v pražských Kobylisích získal nového partnera. Tvůrci centra pro seniory, které vzniká v Praze 8, spojili svoje síly s obecně prospěšnou společností, která vznikla pod záštitou Nadace Taťány Kuchařové - Krása pomoci. V RoSe bude provozovat Integrované centrum sociálních služeb.


Centrum poskytne především pečovatelské a odlehčovací služby i podporu aktivního života seniorů a dobrovolnické centrum.„Rezidence RoSa tak získá vedle Českého červeného kříže a obecně prospěšné společnosti Bezpečný život dalšího odborného partnera v péči o seniory, rozšíří se tím služby nejen pro naše obyvatele, ale také pro všechny, kteří budou do centra přicházet,“ vysvětluje za tvůrce projektu Anna Ježková, ze společnosti Atkins a Langford Development s.r.o.

Obecně prospěšná společnost Krása pomoci pomáhá naplnit poslání Nadace Taťány Kuchařové tedy - usilovat o trvalé vyřešení problematické situace seniorů v České republice a zlepšení kvality jejich života. Pracuje na podpoře rozšíření služeb sociální péče, které pomáhají seniorům zajistit jejich fyzickou a psychickou soběstačnost. Služeb, které zároveň respektují životní potřeby starších lidí tak, aby se mohli co nejlépe zapojit do běžného života společnosti. „Vnímáme seniory jako plnohodnotné spoluobčany prospěšné naší společnosti a usilujeme o jejich důstojné postavení. To znamená zajištění práva volby a spolurozhodování o způsobu bydlení a rozsahu poskytování péče a pomoci i práva na seberealizaci. Jsem přesvědčena, že ve spolupráci s projektem RoSa všechny tyto principy budeme moci respektovat a dodržovat, a tak vytvořit tolik potřebný a kvalitní projekt pro seniory,“ říká Taťana Kudějová, ředitelka Nadace Krása Pomoci.

Tvůrci domu, který od podzimu 2012 vzniká rekonstrukcí bývalé ubytovny v Kobylisích, se inspirovali v zemích západní Evropy, kde podobné komplexy úspěšně fungují. Vzniknout by měl bezpečný domov pro seniory, ale zároveň místo setkávání všech generací. Součástí objektu, ve kterém mohou získat senioři nájemní jednotky 1+kk či 2+kk, bude fungovat také lékař, gerontolog, psycholog, rehabilitační personál či restaurace a další služby. Rezidence RoSa bude současně otevřeným místem se sociálním a společenským centrem, kulturním programem i zájmovými aktivitami.

Seniorů v Praze i celé republice každý rok přibývá. Podle šetření, které prováděl statistický úřad z roku 2011, žije v Praze více než dvě stě tisíc obyvatel ve věku nad 65 let a mnohdy bydlí v objektech s vyššími nájmy a navíc, v takových, které nejsou přizpůsobeny jejich zdravotnímu stavu a odpovídajícímu věku.

Dokončení rezidence RoSa je plánováno na léto roku 2014. V současné době senioři podepisují rezervační smlouvy.

Více informací najdete na www.rezidencerosa.cz


Tisková zpráva 3.5.2013 ke stažení zde

 


----------------------------- STARŠÍ TISKOVÉ ZPRÁVY--------------------------


Tisková zpráva 11.10.2012

V lokalitě Prahy 8 bude otevřeno unikátní centrum pro seniory – Rezidence RoSa

11.10.2012

 Ojedinělý projekt bydlení pro seniory vzniká v Praze 8 – Kobylisích. Existující objekt ve Střelničné ulici se během několika měsíců promění v unikátní dům seniorského bydlení a centrum služeb. Společnost Atkins a Langford Development s.r.o. vybuduje první projekt tohoto typu v České republice.
Tvůrci domu se inspirovali v zemích západní Evropy, kde podobné komplexy úspěšně fungují. „Chceme vybudovat bezpečný domov pro seniory, ale zároveň místo setkávání všech generací. Jsme přesvědčeni, že s podporou odborných pracovníků a individuálním přístupem, který chceme poskytovat svým klientům, může být kvalitní život i po šedesátce,“ říká za tvůrce projektu Anna Ježková, ze společnosti Atkins a Langford Development s.r.o.

Součástí komplexu, ve kterém mohou získat senioři jednotky 1+kk či 2+kk, bude fungovat také lékař, gerontolog, psycholog, rehabilitační personál či restaurace a další služby. Rezidence ROSA bude současně otevřeným místem se sociálním a společenským centrem, kulturním programem i zájmovými aktivitami.

Každý senior bude mít v projektu svoji vlastní nájemní jednotku. V rámci rezidence budou moci senioři využít základní služby a navíc bude možné rozšířit nabídku podle individuálního zájmu. Partnerem tohoto projektu je Český červený kříž. „Otázku kvalitnějšího života seniorů je potřeba řešit rychle. Tento způsob je velmi přátelský právě k dříve narozeným i jejich rodinám. Senior nebude mít pocit, že je v nějakém ústavu, naopak bude mít svou vlastní jednotku a přitom o něj bude postaráno a nebude sám. Tento způsob péče o seniory se osvědčuje v zahraničí, “ komentuje projekt Josef Konečný, ředitel Úřadu Českého červeného kříže.

Seniorů v Praze i celé republice každý rok přibývá. Podle šetření, které prováděl Český statistický úřad v loňském roce, žije v Praze více než dvě stě tisíc obyvatel ve věku nad 65 let a mnohdy bydlí v objektech s vyššími nájmy a navíc, v takových, které nejsou přizpůsobeny jejich zdravotnímu stavu. „Tito lidé žijí mimo dosah služeb či v sociální izolaci a tak nepřímo ztrácejí svou soběstačnost. Koncept rezidence Rosa naopak soběstačnost podporuje a zvyšuje kvalitu života seniorů. Bytová družstva proto vítají spolupráci na tomto projektu,“ říká Martin Kroh, předseda SBD Praha.

Širší nabídku služeb pro seniory v západní Evropě, větší pestrost a kvalitu než v České republice potvrzuje řada odborníků. „Inspirovali jsme se proto koncepty ve Francii i Německu, kde podobný princip bezpečného bydlení a setkávání generací funguje velice dobře. Chceme nabídnout kvalitní služby, kterých je v tuto chvíli na trhu velice málo, tak aby měli i čeští senioři na výběr,“ uzavírá Anna Ježková.

Rekonstrukce bývalé ubytovny bude stavebně zahájena v nejbližších dnech. Dokončení je plánováno na léto roku 2014.

Více informací najdete na www.rezidencerosa.cz.


Tisková zpráva 11.10.2012 ke stažení zde
bezplatna-linka
zavolame-vam
stahnete-si-brozuru