BYDLENÍ PRO SENIORY LÁKÁ DALŠÍ INVESTORY

23. 01. 2013

Zdroj: Hospodářské noviny
Autor: Martina Marečková
Datum uveřejnění: 23.1.2013


VELKÝ POTENCIÁL. Investoři stavějí v Praze nájemní bytové domy upravené pro potřeby seniorů. Vznikají v Kobylisích, další se plánují v Libni. Například v ceně 15 tisíc korun za měsíční nájem garsonky je elektronický náramek pro rychlé zavolání pomoci nebo nepřetržitá služba na recepci. 

Moderní rezidence pro nájemníky starší 60 let se zatím stavějí a úspěšně fungují v mimopražských regionech a nejznámějším zařízením tohoto typu je síť Senior Parků. V hlavním městě jde ale o nový byznys s velkým potenciálem. Investoři tu nyní rozjíždějí první projekty. Jedním z nich je Rezidence RoSa v Kobylisích developera Atkins a Langford Development, kde budou byty speciálně uzpůsobeny potřebám starších obyvatel.

„Zájem je poměrně velký, od začátku roku jsme odpověděli přibližně 250 klientům,“ řekla HN Anna Ježková, spolumajitelka zmíněné developerské společnosti. Pro firmu je tento projekt první svého druhu v Česku, ale plánuje další nejen v Praze, ale i v regionech.
Rezidence RoSa nabídne ve Střelničné ulici celkem 108 bytů a centrum služeb. Investor za 200 milionů korun zrekonstruuje bývalou ubytovnu. Stavební práce již probíhají a komplex tří budov má společnost Průmstav dokončit na jaře příštího roku. Vzorový byt bude pro zájemce připraven za 2–3 měsíce.

Firma Atkins a Langford Development minulý týden uspořádala prezentaci domova pro seniory, na niž dorazilo bezmála 80 důchodců. Někteří začali odcházet poté, co se dozvěděli, že měsíční nájem bude začínat na 15 tisících korun, jiní se po skončení prezentace dožadovali podrobnějších informací. V hlavním městě podle dřívější studie občanského sdružení Rada seniorů bydlí v nepřiměřeně velkých bytech asi sedm tisíc osaměle žijících seniorů, ale čtyři tisíce z nich pobírají měsíčně méně než osm tisíc korun. Rada seniorů tak výstavbu malometrážních bytů pro seniory vítá.

Podle Ježkové zaplatilo rezervační poplatek ve výši 7500 korun 12 zájemců. Ten jim firma vrátí v případě, že se jejich zdravotní stav zhorší a nebudou schopni do Rezidence RoSa nastoupit. Bydlení je totiž určeno pro soběstačné nájemníky.

Byl by jím i osmdesátiletý muž, který se přišel na prezentaci podívat. I když prodělal několik operací, je stále čilý, ale uvědomuje si, že se jeho zdravotní stav může zhoršit. Dnes bydlí sám v obecní garsonce na Praze 8, kde platí měsíční nájem šest tisíc korun. Nájem v Rezidenci RoSa se mu proto zdá vysoký. Za 1+kk by zde zaplatil nejméně 15 tisíc korun měsíčně, byt 2+kk stojí od 18 tisíc korun za měsíc včetně záloh na energie. Pokud budou v bytě dva lidé, zaplatí navíc 1500 korun.

Odborníci ale upozorňují na to, že většina seniorů žije v bytech, které nejsou přizpůsobeny jejich potřebám. Vedle bezbariérových prostor nabízí Rezidence RoSa protiskluzové povrchy či speciální vybavení koupelen – sedátka ve sprchových koutech. V ceně nájmu je i ostraha a služba na recepci 24 hodin denně, satelitní televize, připojení k internetu. Nájemníci také dostanou náramek (elektronický dohledový asistent), díky kterému si budou moci rychle přivolat pomoc.

I když jsou výše zmíněné nájmy na první pohled vysoké, řada odborníků upozorňuje, že výdaje za služby spojené s péčí o osaměle žijící seniory v jejich domově představují často několik tisíc korun měsíčně. „Tito lidé žijí mimo dosah služeb či v sociální izolaci, a tak nepřímo ztrácejí svoji soběstačnost,“ konstatuje Martin Groh, předseda Stavebního bytového družstva Praha. Toto družstvo bude pro Rezidenci RoSa dělat správu budovy. Dalším partnerem projektu je Český červený kříž, který poskytne v budově zdravotní, sociální a ošetřovatelské služby.
„V případě, že se náš klient stane nesoběstačným, je naším partnerem Medicon Hospitals, poskytující dlouhodobou péči pro ležící pacienty, tam mají naši klienti přednostní právo být umístěni,“ říká Ježková.

V Rezidenci RoSa bude fungovat lékař, gerontolog, rehabilitační personál, restaurace a další služby. Její obyvatelé se budou moct setkávat ve společenském centru či využívat knihovnu, které budou taktéž v budově. „Největší zájem evidujeme o zdravotní služby, právní a sociální poradnu a o filmový klub,“ říká Ježková. Naopak o pronájem sklepní kóje, se kterými investor v budově počítá, není valný zájem. Výhodou Rezidence RoSa je to, že je v docházkové vzdálenosti stanice metra Kobylisy i zastávek tramvají.


... Celý článek čtěte zde.


TIP: Pro zvětšení článku klikněte na obrázek.
Pro další zvětšení klikněte do pravého horního rohu.

TIP: Pro zvětšení článku klikněte na obrázek.
Pro další zvětšení klikněte do pravého horního rohu.
bezplatna-linka
zavolame-vam
stahnete-si-brozuru