Kam na stará kolena? Tak trochu jiné „důchoďáky“

13. 05. 2014

 

 

Autor: Roman Peterka

Vydáno: Svět 55+ č.3-4/2014, str. 24-25

 

Na první pohled je to vcelku běžný malý byt – pěkný, světlý, dobře vybavený, příjemnou součástí výbavy bytu je i lodžie. Speciálně upravená koupelna ale naznačuje, že toto je bydlení určené pro potřeby konkrétní cílové skupiny. Té, která je zatím na trhu s bydlením dost opomíjena – seniorů. Uvnitř někdejší vojenské ubytovny ve Střelničné ulici v pražských Kobylisích je podobných bytů mnohem víc – a nejen bytů. Součástí projektu je i široká nabídka doprovodných služeb. Objekt se proměňuje v jednu z nejmodernějších rezidencí určených pro komfortní a bezpečné bydlení seniorů v republice – takové, kde mají „po ruce“ vše, co potřebují – od kadeřníka či restaurace až po asistenční služby pro ty, kdo už to fyzicky tak úplně nezvládají.

 

„Inspirace přišla hlavně ze zahraničí, kde podobné komplexy úspěšně fungují již mnoho let. Jsem ráda, že bydlení tohoto typu můžeme nyní nabídnout českým seniorům a velmi mne těší zájem, který o náš projekt zaznamenávám,“ říká hlavní iniciátorka a jednatelka Rezidence RoSa Anna Ježková, když při dnu otevřených dveří ukazuje davu zájemců vzorový byt. Zájem ze strany cílové skupiny potvrzuje nejen „nával“ v průběhu dne otevřených dveří – ale i to, že zarezervována je již téměř polovina bytů. „S profesionálním marketingem jsme začali od konce března a projekt se nyní rychle plní. Každý den uzavíráme rezervační smlouvy,“ říká Anna Ježková. První nájemníci se do rezidence RoSa nastěhují letos v létě.

Nabídka pokulhává

 

Populace stárne. V současné době tvoří podle statistických údajů patnáct procent lidé starší 65 let. A do roku 2050 by se měl jejich podíl v populaci podle demografů zvýšit až na třetinu. Kapacita služeb zaměřených na potřeby „starších a pokročilých“ ale stále pokulhává. Zejména v oblasti bydlení. Ne vždy je možné, aby starší člověk dožil v klidu v místě, kde prožil větší část života – bydlení, do něhož se nastěhoval v „plné síle“, nemusí v pokročilejším věku vyhovovat jeho specifickým potřebám – např. pohybovým problémům (kdy je bydlení ve čtvrtém patře bez výtahu neřešitelným problémem) nebo různým chronickým zdravotním potížím, které vyžadují různé léčebné procedury (které nemusí být nikde v blízkosti dostupné). Nebo už nemá dost sil – fyzických i duševních – aby se o sebe plně postaral sám, jako dřív a péče o něj je nad síly jeho nejbližší rodiny. Klasický „důchoďák“ není to, co by v takovém případě lákalo.

Domovy důchodců praskají ve švech

 

Hlavně je ale pro většinu seniorů takřka nedostupnou záležitostí. Akreditovaných zařízení pro seniory provozovaných obcemi je podstatně méně než zájemců o umístění v nich. Průměrná čekací doba je dvouletá. O přijetí žadatele do domova rozhoduje bodový systém, kde hraje roli zdravotní stav, věk a individuální situace žadatele a také nárok na příspěvek na péči. Čím vyšší, tím lepší. V některých domovech pro seniory uplatňují i kontroverzní praxi „dobrovolných“ sponzorských darů, které mohou zamíchat s pořadníkem. Starším lidem, kteří jsou zatím schopni se o sebe sami postarat a vystačí si jen s občasnou výpomocí, jsou určeny domy s pečovatelskou službou, které provozují pro své obyvatele obce. Senioři tu bydlí v pronajatých malometrážních bytech s vlastním zázemím (kuchyňkou a sociálním zařízením), ne jako v klasickém „důchoďáku“ na pokoji, který má blíž k pokoji v nemocnici V domě je zajištěna stálá pečovatelská služba. Problém u tohoto typu bydlení pro seniory je ale stejný, jako u domovů pro seniory – obrovský převis poptávky nad nabídkou.

Komerční projekty na postupu

 

Nabídku „státních“ domovů pro seniory rozšiřují v poslední době komerční projekty, zatím především v podobě soukromých penzionů, které fungují podobně, jako klasické domovy pro seniory. Seniorům nabízejí zpravidla poměrně komfortní ubytování včetně komplexních služeb a širokých možností pro trávení volného času. Jedním z nich je domov seniorů v Modřicích. Původně tu fungoval luxusní soukromý penzion pro seniory Grand rezidence, před rokem a půl ho převzala od bývalého provozovatele společnost Anavita, která v současné době provozuje 570 lůžek po celé republice a jejímž cílem je mít specializované zařízení pro seniory v každém krajském městě. V prostorách komfortní budovy bývalé Grand rezidence vzniklo pod taktovkou firmy Anavita zařízení pro komplexní péči o seniory s Alzheimerovou chorobou a demencemi ve všech stadiích. Součástí zařízení jsou zázemí pro každodenní aktivizace seniorů, prostory pro rehabilitaci i stylovou, moderní zahradu, určenou k relaxaci i aktivitám.

Bydlení pro seniory trochu jinak

 

V případě rezidence RoSa nejde o domov seniorů. Rezidence RoSa je v podstatě „normální“ bytový dům – od jiných bytových domů se ale liší tím, že je tu vše zaměřeno na uspokojení specifických potřeb seniorů. Cílem projektu je, aby se tu jeho obyvatelé cítili jako doma – a mohli tu komfortně žít a také v klidu dožít. Podobný model nabízejí domy s pečovatelskou službou – problémem u nich bývá to, že se poměrně rychle „zbavují“ těch ze svých obyvatel, jejichž soběstačnost komplikují větší zdravotní problémy – a přesouvají je do domovů pro seniory, případně do léčeben dlouhodobě nemocných. „Koncept Rezidence RoSa je otevřený individuálnímu přístupu k seniorům. Tedy dle jejich potřeby jsme připraveni rozšiřovat služby,“ říká hlavní iniciátorka a jednatelka Rezidence RoSa Anna Ježková. „Víme, že 95 procent seniorů je schopno s asistenční službou v klidu dožít, již nyní máme klienty, kteří jsou např. postiženi Parkinsonovou chorobou a i k těmto klientům přistupujeme maximálně individuálně,“ dodává.


Byty o velikosti 1 + kk až 2 + kk se nacházejí ve dvou budovách propojených přízemním traktem, v něm budou umístěny provozovny služeb – ordinace lékaře, obchod, restaurace, kavárna, kadeřnictví, knihovna, učebna nebo víceúčelový sál. Veškeré prostory a vchody v objektu budou bezbariérové, klienti mohou využívat asistenčních služeb poskytovaných Českým červeným křížem (partnerem projektu) a mají možnost být chráněni elektronickým dohledovým asistentem v podobě náramku.


Nejde ale jen o bydlení a doprovodné služby. „Projekt Rezidence RoSa se liší od stávajících zařízení pro seniory zejména svým pojetím a filozofií. Snažíme se s našimi klienty konzultovat a do projektu vkládat část jejich přání. Budujeme bydlení pro seniory s kvalitními službami, které jsou jim ušity na míru. Komunitní a kulturní centrum, kde klademe důraz na mezigenerační kontakt a udržování si psychické aktivity, je součástí,“ vysvětluje Ježková. „Disponujeme například třemi víceúčelovými sály a knihovnou, učebnou – a ptáme se všech zájemců a také klientů z řad seniorů o jaké aktivity mají zájem, jak tyto sály nejlépe využít – zda pro divadlo, film, přednášky, výuku na počítači, cvičení…, všechno je možné,“ dodává.


Projekt je otevřen všem seniorům bez ohledu na věk či místo trvalého bydliště. Překážkou může bát pro některé zájemce cena – měsíční nájemné startuje na 15 705 K č. V této ceně je zahrnuto nájemné, stálé asistenční služby, zálohy spotřebované energie, připojení na internet, satelitní příjem na TV, různé aktivity a další služby. „Jako ve všech segmentech trhu budou vždy služby, které budou dražší a také služby levnější,“ říká Anna Ježková. „Naším cílem je respektovat potřeby a individualitu klienta a zajistit mu prostředí, které pro něj bude komfortní, za cenu, která je pro něj dostupná,“ dodává. Cílovou skupinu projekt určitě oslovuje – to nakonec dokazuje i zájem o rezervace. Podle Anny Ježkové je navíc na trhu pro podobné projekty zatím prostoru víc než dost. „Pro kvalitní projekty v dobré lokalitě je na trhu vždy prostor, připravujeme proto další projekt,“ dodává.

bezplatna-linka
zavolame-vam
stahnete-si-brozuru