V LOKALITĚ PRAHY 8 BUDE OTEVŘENO UNIKÁTNÍ CENTRUM PRO SENIORY – REZIDENCE ROSA

11. 10. 2012
Ojedinělý projekt bydlení pro seniory vzniká v Praze 8 – Kobylisích. Existující objekt ve Střelničné ulici se během několika měsíců promění v unikátní dům seniorského bydlení a centrum služeb. Společnost Atkins a Langford Development s.r.o. vybuduje první projekt tohoto typu v České republice.

Tvůrci domu se inspirovali v zemích západní Evropy, kde podobné komplexy úspěšně fungují. „Chceme vybudovat bezpečný domov pro seniory, ale zároveň místo setkávání všech generací. Jsme přesvědčeni, že s podporou odborných pracovníků a individuálním přístupem, který chceme poskytovat svým klientům, může být kvalitní život i po šedesátce,“ říká za tvůrce projektu Anna Ježková, ze společnosti Atkins a Langford Development s.r.o.

Součástí komplexu, ve kterém mohou získat senioři jednotky 1+kk či 2+kk, bude fungovat také lékař, gerontolog, psycholog, rehabilitační personál či restaurace a další služby. Rezidence ROSA bude současně otevřeným místem se sociálním a společenským centrem, kulturním programem i zájmovými aktivitami. 

Každý senior bude mít v projektu svoji vlastní nájemní jednotku. V rámci rezidence budou moci senioři využít základní služby a navíc bude možné rozšířit nabídku podle individuálního zájmu. Partnerem tohoto projektu je Český červený kříž. „Otázku kvalitnějšího života seniorů je potřeba řešit rychle. Tento způsob je velmi přátelský právě k dříve narozeným i jejich rodinám. Senior nebude mít pocit, že je v nějakém ústavu, naopak bude mít svou vlastní jednotku a přitom o něj bude postaráno a nebude sám. Tento způsob péče o seniory se osvědčuje v zahraničí, “ komentuje projekt Josef Konečný, ředitel Úřadu Českého červeného kříže.

Seniorů v Praze i celé republice každý rok přibývá. Podle šetření, které prováděl Český statistický úřad v loňském roce, žije v Praze více než dvě stě tisíc obyvatel ve věku nad 65 let a mnohdy bydlí v objektech s vyššími nájmy a navíc, v takových, které nejsou přizpůsobeny jejich zdravotnímu stavu. „Tito lidé žijí mimo dosah služeb či v sociální izolaci a tak nepřímo ztrácejí svou soběstačnost. Koncept rezidence Rosa naopak soběstačnost podporuje a zvyšuje kvalitu života seniorů. Bytová družstva proto vítají spolupráci na tomto projektu,“ říká Martin Kroh, předseda SBD Praha.

Širší nabídku služeb pro seniory v západní Evropě, větší pestrost a kvalitu než v České republice potvrzuje řada odborníků. „Inspirovali jsme se proto koncepty ve Francii i Německu, kde podobný princip bezpečného bydlení a setkávání generací funguje velice dobře. Chceme nabídnout kvalitní služby, kterých je v tuto chvíli na trhu velice málo, tak aby měli i čeští senioři na výběr,“ uzavírá Anna Ježková.

Rekonstrukce bývalé ubytovny bude stavebně zahájena v nejbližších dnech. Dokončení je plánováno na první čtvrtletí roku 2014. 

Více informací najdete na www.rezidencerosa.cz.

Kontakt pro bližší informace

Hana Tietze, Mediální zástupce

 Mobil: 602 168 014, E-mail: press@rezidencerosa.cz,
Zelená linka 800 800 750 


Zpráva ve formátu PDF ke stažení zde
bezplatna-linka
zavolame-vam
stahnete-si-brozuru