1. Home
  2. /
  3. RoSa Liberec
  4. /
  5. RoSa nechce, aby její...

MARCEL MORŽOL / www.denik.cz

 

Komunitní bydlení pro seniory Rezidence RoSa nabízí ojedinělý koncept bydlení a péče pro seniory.

Každý obyvatel má v domě svou bytovou jednotku, která mu poskytuje soukromí a zároveň kvalitní služby, které aktuálně potřebuje. To vše v centru města v blízkosti přátel a rodiny.

V domech navíc vznikají Centra RoSa, která nabízejí jeho obyvatelům i lidem z okolí služby a využití volného času. Nejen o tom jsme hovořili s Annou Ježkovou, zakladatelkou RoSy.

Jak se vůbec zrodila myšlenka na výstavbu domů RoSa?

V době mých studií ve Francii jsem měla brigádu, kdy jsem se starala o kvadruplegika. Tomu bylo 41 let a byl po nehodě na motorce. Měl tracheostomii a byl dvacet let na invalidním vozíku. Přitom byl schopen žít sám v rodinném domě, který byl za městem Bordeaux díky veškerým službám, které byly dostupné a které ke každodennímu životu potřeboval. Byly to služby jak zdravotní, tak sociální, které mohl kombinovat dle svých potřeb, a to nejen v místě svého bydliště, ale mohl si je objednat, kamkoliv cestoval. Mě to fascinovalo a ovlivnilo to částečně celý můj další život. Protože ve chvíli, kdy jsem se vrátila zpátky, měla jsem úplně převrácený pohled na věc. Najednou jsem řešila, jak a kam je u nás možné se dostat bez bariér. Koukala jsem na chodníky, které byly překážkou pro vozíčkáře. A vůbec všechny tyto drobnosti, které už jsem měla nacvičené z Francie. Potom jsem po povodních začala úzce spolupracovat s Červeným křížem. Zjišťovat, jak fungují v Česku sociální a zdravotní služby pro lidi, kteří chtějí žít doma, ale potřebují k tomu nějaký další servis.

Od zkušenosti s vozíčkářem jste tedy přešla k problematice seniorů?

Ano posunula jsem se k seniorům. Nicméně projekty, které realizujeme, fungují velmi dobře i pro handicapované. Dokonce právě v pražské RoSe bydlí mladý člověk – vozíčkář, protože není schopen bydlet sám a najít všechny služby, které by potřeboval. A v RoSe je našel. I tam se trochu odrazilo to, že nejsme jenom dům pro seniory, ale že fungujeme i pro handicapované. Ti u nás mohou být, protože mají v mnohém stejné potřeby jako senioři. Potřebují, aby jim někdo pomohl v některých situacích, ale jinak chtějí žít samy. Nepotřebujete mít kolem sebe 24 hodin asistenta nebo bydlet v institucionální péči.

Jak dlouhá tedy byla cesta k otevření prvního domu RoSa?

Ta cesta byla poměrně dlouhá. Ve Francii jsem žila okolo roku 2000 a první RoSu jsme otevřeli v roce 2014. Mezitím jsem spolupracovala s Červeným křížem, jak už jsem zmínila. Ale hlavně jsme hledali cesty, jak ty domy financovat, aby byly životaschopné, bez jakýchkoli příspěvků a dotací od státu a ministerstev.

Čím jsou vaše domy odlišné od jiných zařízení pro seniory?

Záleží na tom, co vnímáte jako jiné domy. Velice často jde o příspěvkové organizace. Myslím si, že od roku 2000 se služby v Česku výrazně posunuly a posouvají se stále. My se snažíme lišit především tím, že jsme v centrech měst. Naší koncepcí je nestavět domy někde na okrajích aglomerací. Chceme, aby domy byly integrovány v centech měst. To ovšem přináší komplikace v podobě konkurence bytových projektů, které mohou zaplatit více za pozemky i za výstavbu. Další, čím se možná odlišujeme, je, že se snažíme ke všem klientům přizpůsobovat individuálně a šít jim služby doslova na míru. Nabízíme jim služby á la carte – tedy vše co potřebují.

Proč se podle vás klientům v domech RoSa líbí?

To je dobrá otázka, ale spíše byste ji měl položit našim klientům. Samozřejmě my s nimi denně mluvíme, a tak vám mohu říci, co si myslím já. Senioři jsou skupina, která se velmi nerada stěhuje. Ti lidé jsou pevně zakotveni ve svém životě a nejraději by zůstali na místě, které je jim známé, a v prostředí, kde jsou zvyklí žít často celý život. K tomu, aby se k nám stěhovali, je vede nějaká událost, která vstoupí do jejich života zcela nečekaně a oni se cítí najednou možná i ohroženi. Může to být zdravotní problém, ztráta partnera nebo třeba konflikt v rodině. V takové situaci hledají prostředí, kde by mohli najít podporu. Ať to je podpora fyzická, ve všech potřebách, které člověk ve stáří má, nebo i v mládí, když je handicapovaný. Anebo potřebují podporu psychickou. Tu se snažíme vytvářet také, a to formou budování komunity, protože naše domy nejsou uzavřené samy do sebe, ale snažíme se je otevírat pro veřejnost, která žije v okolí. Tam vytváříme sociální kontakty, které pak fungují jako komunita.

Budete váš projekt dále rozvíjet?

Zatím je RoSa v Praze. Tam funguje od roku 2014. Nyní jsme zrealizovali další projekt v centru Liberce, který otevíráme v létě letošního roku a teď intenzivně finišujeme. Připravujeme další projekty a naším cílem je být ve všech regionálních městech.

Co je podle vás třeba dělat, aby u nás žili spokojení senioři?

Myslím si, že nejdůležitější je ptát se jich, co by je vlastně udělalo spokojenými. Velmi nerada generalizuji, protože spokojenost je u každého individuální. Čím bychom se měli zabývat dnes – máme vysokou inflaci a senioři svými pevnými příjmy přicházejí o své úspory a klesá jim kupní síla, myslím, že s tím musí velmi bojovat. Otázkou je, co se bude dít s penzijní reformou a vůbec garantovanými příjmy seniorů. Dalším velmi aktuálním tématem jsou náklady na bydlení a energie. Když si představíme seniorský věk, který se dnes obecně ve světě určuje od 65 let, v daném životním období existuje mnoho kategorií a podkategorií. Nicméně problém stárnutí se týká nás všech a je to budoucnost, na kterou je třeba se připravit. Cokoliv uděláme pro lidi v této věkové kategorii, neděláme jen pro stávající seniory, ale i pro sebe. A proto je důležité zapojovat tuto věkovou skupinu do všech diskusí, které se vedou.

Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.