1. Home
  2. RoSa Liberec
  3. RoSa pro seniory ukázala...

27.1. 2022 Liberec

Komunitní dům pro seniory RoSa v centru Liberce navštívily během čtvrtka více než čtyři desítky lidí. Přišli se podívat na to, v jakém prostředí budou bydlet obyvatelé RoSy a zeptat na služby, které projekt nabídne. Poprvé bylo možné si prohlédnout vzorový byt 2kk s balkonem, který splňuje všechna potřebná specifika pro bydlení seniorů. Do RoSy se přišli podívat jak budoucí obyvatelé, tak případní zájemci o informace. Vzorový byt otevře RoSa každý měsíc, první obyvatele přivítá na konci léta.

Dvoupokojový byt ve druhém patře s výhledem na Nisu je zařízený univerzálním nábytkem, aby si zájemci mohli představit, jak lze prostor efektivně využít. Budoucí obyvatelé si ho mohou uspořádat dle svých představ i svým nábytkem a osobními věcmi. Aby byl byt vhodný pro seniory, musí splňovat hned několik podmínek. „Bezbariérovost bytu, dostatečně široké dveře i pro vozíčky, prostorná koupelna s neklouzavou dlažbou či kliky u oken v přiměřené výšce jsou samozřejmostí. Snažíme se myslet ale i dál, například nikde nenajdete vany, ze kterých se seniorům hůř vstává, naopak je v koupelně potřebné sedátko a všudypřítomná madla pro jistější pohyb, WC mísy jsou výš než obvykle, pro lepší vstávání. Prostor bytu je navržený tak, aby se tam i člověk na vozíku nebo o berlích zvládl pohodlně pohybovat. Součástí je také vývod na pračku v kuchyni i koupelně, pro většinu seniorů je totiž důležité, že si mohou sami vyprat,“ říká Anna Ježková, zakladatelka RoSy a dodává: „Už máme zkušenosti z první RoSy, co naši klienti potřebují, takže z toho vycházíme, naši senioři a jejich zpětná vazba, jsou pro nás inspirace,“ doplňuje.

Byt si přišel ve čtvrtek prohlédnout i jeden z budoucích obyvatel Rezidence RoSa Liberec Petr Přeučil. „Máme sice se ženou vybraný jiný, větší byt, ale zajímáme se o to, jak to bude řešené, jaké jsou použité materiály a chceme si udělat představu i o barvách apod. Já mám zkušenosti ze stavebního oboru, takže mě zajímá i toto. V našem bytě chceme pak použít určitě náš nábytek a vybavení, už se těšíme,“ upřesňuje Petr Přeučil. Své dojmy neskrývá jedna z prvních návštěvnic, paní Věra, která o seniorském bydlení zatím jen uvažuje a přišla do vzorového bytu ze zvědavosti. „O RoSe jsem už slyšela, zajímalo mě, v čem je jiná a co mi může nabídnout. Dobré je, že je odtud všude blízko,“ upřesňuje usměvavá sedmdesátnice.

Rezidence RoSa – smysluplně prožitý podzim života

Komunitní bydlení pro seniory Rezidence RoSa je svým konceptem ojedinělé. Každý obyvatel má v domě svou bytovou jednotku (1kk, 2kk nebo 3kk), která mu poskytuje soukromí a zároveň kvalitní služby, které aktuálně potřebuje. To vše v centru města v blízkosti svých přátel a rodiny. V domě navíc vzniká Centrum RoSa, které nabídne jeho obyvatelům i lidem z okolí služby a využití volného času. Chybět nebude kadeřník, možnost hrát divadlo, zdravotní cvičení či kurz trénování paměti. V Centru RoSa se pravidelně konají koncerty, přednášky, výstavy a společenské akce. Jeho součástí bude také knihovna nebo přednáškový sál. Ty jsou zároveň otevřeným sociálním a společenským centrem, kam mohou chodit na různé aktivity také maminky s dětmi nebo lidé z okolí. Již teď mohou zájemci vyrazit s Centrem RoSa každou druhou středu v měsíci na nordic walkingové vycházky.